Сайт в режиме тестирования, извините за временные неудобства!

"Биосфера-2": Провалившийся рай

На початку 90-х років минулого століття світ став свідком досить дивного наукового експерименту під назвою "Біосфера-2". Вісім осіб, одягнених у формені футуристичні комбінезони, помахали величезному натовпі журналістів і увійшли в герметичний шлюз, який розташовувався в арізонській пустелі.Повітронепроникні скляні куполи вміщували в собі п'ять ландшафтних модулів: джунглі, савана, болото, пустеля і навіть маленький океан з пляжем і кораловим рифом. Серед цієї краси розташувався сільськогосподарський блок, оснащений за останнім словом техніки, а також житловий будинок, побудований в авангардному стилі. Також крім людей всередину були запущені близько 4 тисяч різноманітних представників фауни, включаючи кіз, свиней і курей на фермі.

Весь цей ковчег повинен був автономно проіснувати два роки, харчуючись тим, що росло під куполом, дихаючи киснем, який виділяли рослини, очищаючи і нескінченно використовуючи одну і ту ж воду. Отака планета в мініатюрі, незаймана технічною революцією, де вісім інтелігентних, освічених людей планували займатися простою фізичною працею, збиратися за одним обіднім столом, музикувати в години дозвілля і, нарешті, працювати заради великої мети, на благо науки. Чим не рай? Виявилося, не все так просто...
 

Спочатку все було саме так, як вони мріяли. Колоністи з ентузіазмом працювали на полях ферми, перевіряли роботу всіх систем, стежили за бурхливим життям джунглів, ловили рибу, сиділи на своєму маленькому пляжі, а ввечері їли чудово приготовану вечерю з найсвіжіших продуктів на балкончику з видом на дозріваючий урожай. За зеленими грядками і скляною стіною ферми починалася пустеля і гірська гряда, за якої сідало сонце. Цей балкон колоністи прозвали «Визионерским кафе» – звідси майбутнє здавалося надто райдужним. Після вечері влаштовували філософські дискусії або імпровізовані джем-сейшени. Також взяли з собою музичні інструменти, і, хоч професійних музикантів серед них не було, те, що виходило, на хвилі загального ентузіазму здавалося авангардною музикою майбутнього.

Приблизно через тиждень головний технік «Біосфери» Ван Тілло прийшов на сніданок дуже схвильованим. Він оголосив, що у нього є дивні і неприємні новини. Щоденні вимірювання стану повітря показали, що проектувальники купола помилилися в розрахунках. В атмосфері поступово скорочується кількість кисню і збільшується процент вуглекислого газу. Поки це зовсім непомітно, однак, якщо тенденція триватиме, приблизно через рік існування на станції стане неможливим. З цього дня райське життя біонавтов закінчилася, почалася напружена боротьба за повітря, яким вони дихали.

По-перше, було вирішено якомога інтенсивніше нарощувати зелену біомасу. Весь вільний час колоністи присвячували сівби і догляду за рослинами. По-друге, вони запустили на повну потужність резервний поглинач вуглекислого газу, з якого постійно потрібно було відскрібати осад. По-третє, несподіваним став помічником океан, де осідало деяка кількість CO2, перетворюючись в оцтову кислоту. Правда, кислотність океану від цього постійно зростала, і доводилося використовувати добавки, що знижують її. Ніщо не допомагало. Повітря під куполом ставало все більш розрідженим.

Незабаром перед біонавтами виникла ще одна глобальна проблема. З'ясувалося, що ферма в 20 соток при всіх сучасних технологіях обробки землі здатна забезпечити лише 80% потреб колоністів в їжі. Їх щоденний раціон (однаковий для жінок і чоловіків) становив 1700 калорій, що нормально для сидячої офісного життя, але катастрофічно мало при тій кількості фізичної роботи, яку повинен був виконувати кожен мешканець «Біосфери». Спочатку вечерю сервірували у вигляді шведського столу, однак незабаром з-за цього почали виникати серйозні конфлікти, і їжу стали накладати кожному в тарілку, відмірюючи буквально до грама. Люди вставали з-за столу голодними й постійно мріяли про ласощі великого світу. Вечірні філософські дискусії замінили фантазії про те, що вони з'їдять, коли вийдуть на свободу. Комору, де зберігалися головні ласощі біонавтов – банани, після огидного епізоду з анонімним розграбуванням довелося замикати на ключ. Перед тим як віддавати очищену їжу свиням, люди ретельно вибирали все, що можна було з'їсти самим. Бананові шкурки і горіхова лушпиння йшли за делікатес.Одного разу ввечері Джейн Пойнтер, відповідальна за ферму, зізналася, що їй було відомо про майбутнє продовольчу кризу. За кілька місяців до заселення вона прорахувала, що біонавтам буде не вистачати їжі, проте під впливом доктора Валфорда з його уявленнями про здорову дієту було вирішено, що ця нестача піде тільки на користь. Доктор, до речі, був єдиним, хто не скаржився на голод. Він же продовжував наполягати на справедливості своєї теорії: вже через півроку «голодної» дієти стан крові біонавтов значно покращився, знизився рівень холестеролу, покращився метаболізм. Люди втратили від 10 до 18 відсотків маси тіла і виглядали напрочуд молодо. Вони посміхалися з-за скла журналістам і допитливим туристам, роблячи вигляд, що нічого не відбувається. Однак біонавти відчували себе все гірше і гірше.

Літо 1992 року стало для колоністів особливо складним. Посіви рису були знищені шкідниками, так що їх раціон протягом кількох місяців майже повністю складався з квасолі, батату і моркви. Із-за надлишку бета-каротину їх шкіра стала помаранчевою.
До цієї біди додався особливо сильний ель-ніньо, з-за якого небо над «Біосферою-2» майже всю зиму було затягнуте хмарами. Це послабило фотосинтез джунглів (значить, і вироблення дорогоцінного кисню), а також знизило і без того мізерні врожаї.

Світ навколо них втрачав свою красу і гармонійність. В «пустелі» за конденсації на стелі регулярно випадали дощі, так що багато рослин згнили. Величезні п'ятиметрові дерева в джунглях несподівано стали крихкими, деякі впали, зламавши все навколо.

(Згодом, досліджуючи цей феномен, вчені прийшли до висновку, що його причина полягала у відсутності вітру під куполом, який зміцнює стовбури дерев у природі.) Стоки в рибних ставках забилися, і риби ставало все менше. Все важче було боротися з кислотністю океану, із-за якої гинули корали. Тваринний світ джунглів і савани теж невпинно скорочувався. Прекрасно себе почували тільки таргани й мурахи, які заповнили всі біологічні ніші. Біосфера поступово вмирала.

Господарі раю почували себе анітрохи не краще. Кількість кисню в атмосфері постійно знижувалося і досягло 16% (при нормі 20%). Це можна порівняти з розрідженим повітрям гір, і звичайно людський організм швидко пристосовується до цього стану. Проте із-за виснаження колоністів гірська хвороба не відпускала їх. Біонавти почали швидко втомлюватися, постійно крутилася голова, вони не могли вже виконувати роботу в колишньому обсязі. Але самим радикальним чином кисневе голодування позначилося на їх моральний стан. Всі відчували себе пригнобленими, похмурими, роздратованими. Кожен день під куполом відбувалися скандали.

Головною причиною конфлікту було те, що Аллен не дозволяв бионавтам оприлюднити їх проблеми. Він продовжував робити вигляд, що експеримент йде за планом. Половина колоністів (обидва капітана, піар-директор і начальниця з наукових досліджень, тобто керівництво) були абсолютно згодні з цією позицією. Вони вважали, що потрібно пробути під куполом заплановані два роки за будь-яку ціну. Ще четверо біонавтов стверджували, що треба терміново запросити допомогу міжнародних вчених, щоб зрозуміти, чому зникає кисень. Також непогано було б замовити трохи повітря і їжі ззовні.

Джейн Пойнтер, лідер групи, яка хотіла просити допомоги, так описує початок конфлікту: «Я прибирала в загонах для тварин на фермі. Голова страшенно паморочилося, і доводилося щохвилини відпочивати. З ранку ми говорили про нашому становищі, і я сказала, що залишатися тут і задихатися – це якесь сектантство. Я думала про все це, потім обернулася і побачила Абігайль, яка стояла у мене за спиною. У неї щось було в роті... В наступну секунду вона плюнула мені в обличчя! Я розгубилася і запитала: «За що?» «Сама подумай», – відповіла та, розвернулася і пішла».

Тим часом звичайні глядачі, які щодня приїжджали цілими автобусами, щоб подивитися, що діється в гігантському людському акваріумі, і не підозрювали, які пристрасті там вирують. Вони вибудовувалися уздовж стіни, потягуючи колу, жуючи хот-доги, і люди в футуристичних костюмах за склом здавалися їм дивно одухотвореними, справжніми героями фантастичних книг і візіонерами. Хоча, за великим рахунком, «візіонери» просто були дуже втомленими і голодними.

Восени 1992 року вміст кисню під куполом опустилося до 14%. Доктор Валфорд оголосив, що знімає з себе свої обов'язки, оскільки більше не в змозі скласти в думці навіть двозначні числа. Ночами біонавти постійно прокидалися, так як активний фотосинтез рослин припинявся, рівень кисню різко падав, і вони починали задихатися. До цього моменту всі хребетні тварини біосфери загинули.

Через рік після початку експерименту Аллен і Басс прийняли рішення розгерметизувати капсулу і додати в атмосферу «Біосфери» кисень. Також вони дозволили бионавтам використовувати недоторканні запаси зерна і овочів з насіннєвого сховища. Це значно покращило загальний стан колоністів. Однак дві ворогуючі групи так і залишилися у стані перманентної війни, намагаючись навіть не розмовляти один з одним.

26 вересня 1993 року, коли шлюз був урочисто розгерметизувався і люди вийшли назовні, по їхніх обличчях можна було зрозуміти, що експеримент провалився – вигнання з раю сталося в повній мірі і назавжди. Біосфера виявилася непридатною для життя.

Тим часом журналісти, які дізналися про добавку кисню в атмосферу, роздули з цього величезний скандал і охрестили «Біосферу» грандіозним провалом століття.

Так в чому ж полягала ця таємнича проблема з киснем? Коли вчені уважно оглянули плачевний стан розорених куполів, вони прийшли до висновку, що фатальну роль зіграли цементні перекриття. Кисень вступав в реакцію з цементом і осідав у вигляді оксидів на стінах. Ще одним активним споживачем кисню виявилися бактерії в ґрунті.

Для «Біосфери» вибрали самий родючий чорнозем, щоб природних мікроелементів в ньому вистачило на довгі роки, однак у такій землі було дуже багато мікроорганізмів, які точно так же дихають киснем, як і хребетні тварини. Наукові журнали визнали ці відкриття головними і єдиними досягненнями «Біосфери».

На одній з внутрішніх стін «планети» досі збереглося кілька рядків, написаних однією з жінок: «Тільки тут ми відчули, наскільки залежимо від навколишньої природи. Якщо не буде дерев — нам нічим буде дихати, якщо вода забрудниться — нам нічого буде пити».

 
Джерело http://earth-chronicles.ru
04.03.2016 16:50
000
orlada
2581
Поки що коментарів немає.
Додати коментар
Array